Balatarin مطلب را به بالاترین بفرستید

یکی از خانه‌های تخریب‌شده بهاییان روستای ایول در تیرماه 1389

یکی از خانه‌های تخریب‌شده بهاییان روستای ایول در تیرماه ۱۳۸۹

تقاطع: به دنبال طرح شکایت ساکنان بهایی روستایی در مازندران از «تخریب، تحریق، تسطیح و خاک‌برداری» خانه‌ها و اموال‌شان، دادگاهی در این استان حکمی را به آن‌ها نشان داده که بر مبنای آن تمامی اموال آنان از آبان‌ماه ۱۳۹۱ در اختیار “ستاد اجرایی فرمان امام” قرار گرفته است.

در نامه‌ای که روز چهارشنبه (۶ فروردین-۲۶ مارس) در وب‌سایت “هرانا” منتشر شده، ۴۶ تن از بهاییان روستای “ایول” از توابع شهرستان کیاسر خطاب به مدیرکل جدید دادگستری استان مازندران نوشته‌اند که رسیدگی به شکایت‌شان از تخریب‌کنندگان ساختمان‌ها و زمین‌های‌شان در تیرماه ۱۳۸۹ که در شعبه‌ی هشتم دادگاه تجدیدنظر مازندران «تا مرز اثبات صحت ادعا»های‌شان و «احراز گناه‌کاری متهمان» پیش رفته بود، در تاریخ ۲۱ دی‌ماه ۹۲، با نامه‌ی “دادگاه اصل ۴۹ قانون اساسی” ساری مبنی بر این‌که «سرپرستی اموال» بهاییان ایول، از تاریخ ۱۸ آبان ۹۱ در اختیار “ستاد اجرایی فرمان امام” قرار گرفته، متوقف شده است.

نویسندگان این نامه با تاکید بر این‌که مفاد شکایت آن‌ها به دو سال قبل از تاریخ حکم مذکور مربوط می‌شود، افزوده‌اند که «طبق قوانین مصرحه حتی اگر هم، چنین حکمی صادر گردد، نمی‌تواند عطف به ما سبق شود».

اصل ۴۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی، دولت را موظف می‌کند تا «ثروت‌های ناشی از ربا، غصب، رشوه، اختلاس، سرقت، قمار، سوء‌استفاده از موقوفات، سوء‌استفاده از مقاطعه‏‌کاری‌ها و معاملات دولتی، فروش زمین‌های موات و مباحات اصلی، دایر کردن اماکن فساد و سایر موارد غیر مشروع را گرفته و به صاحب حق رد کند و در صورت معلوم نبودن او به بیت‌‏المال بدهد».

بهاییان امضاکننده‌ی این نامه هم‌چنین با اعتراض به صدور این حکم خاطرنشان کرده‌اند که پس از آن‌که در سال ۱۳۶۲ و به دنبال سلب امنیت جانی و مالی‌شان مجبور به ترک روستای خود شدند، تا زمان تخریب خانه‌ها و ساختمان‌های‌شان در سال ۱۳۸۹، هم‌چنان به «زادگاه‌»شان، رفت و آمد، و «از خانه و سرای خود و باغات و اراضی مزروعی خویش در فصول سال» استفاده می‌کردند.

آن‌ها تصریح کرده‌اند در جریان این تخریب گسترده اموال، «خانه‌های مسکونی، انبار کاه و علوفه و طویله احشام» آن‌ها با خاک یکسان، و وسایل زندگی‌شان «کنار جاده عمومی ساری به سمنان، واقع در پشت روستا، ریخته و تلمبار» شده است.

امضاکنندگان در پایان این نامه حداقل انتظار خود را «رفع توقیف اموال، رسیدگی و ادامه تحقیق قضایی تا وصول به نتیجه و احقاق حقوق»‌شان عنوان کرده‌اند.

گفتنی است “ستاد اجرایی فرمان امام” در سال ۱۳۶۸ و چند ماه پیش از مرگ آیت‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی، با هدف شناسایی و مصادره اموال وابستگان به رژیم شاهنشاهی و تنها برای مدت یک سال تاسیس شد اما تا امروز هم‌چنان به فعالیت خود ادامه داده است.

این ستاد که در زمان حیات خمینی، “ستاد پیگیری فرمان هشت ماده‌ای امام” خوانده می‌شد، در سال‌های اخیر تحت نظر علی خامنه‌ای و معاف از نظارت دستگاه‌های نظارتی کشور، به بزرگ‌ترین کارتل‌ اقتصادی ایران تبدیل شده به طوری‌که در بخش‌های مختلف، از مخابرات و داروسازی گرفته تا نفت و گاز و پتروشیمی فعالیت می‌کند و ثروت آن تا ۹۵ میلیارد دلار برآورد می‌‌شود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا خردادماه گذشته با اشاره نقش این نهاد در دور زدن تحریم‌های بین المللی علیه جمهوری اسلامی، این سازمان را همراه با شبکه‌ای متشکل از ۳۷ شرکت تجاری وابسته به آن مشمول تحریم‌های خود قرار داد.