اسناد شهروندیار و شبکه های اجتماعی به داد حیوانات باغ وحش بابلسر رسیدند

اردیبهشت ۱۱م, ۱۳۹۳

Facebook-like-shahrvandyar 2
شهروندیار؛ چند روز پیش عکسهایی از باغ وحش بابلسر در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نشان می داد حیوانات این باغ وحش بخصوص خرس قهوه ای روزگار اسفناکی را در این باغ وحش می گذرانند.
شهروندیار نیز پیرو انتشار این تصاویر به اسنادی دست یافت که نشان می داد خرس قهوه ای توسط آخرین مدیر دولت احمدی نژاد در اقدامی غیرقانونی به این باغ وحش فروخته شده. همین تصاویر و اسناد دست به دست در شبکه های اجتماعی چرخید تا اینکه مسئولان محیط زیست دست به کار شدند و مقدمات تعطیلی این باغ وحش و انتقال آنها به یک باغ وحش بزرگتر را فراهم کردند. تابناک نیز با استفاده از اسناد و متن منتشر شده در شهروندیار گزارش مفصلی را از این موضوع تهیه کرده که در ادامه می توانید مطالعه کنید.
خبر مربوطه در فیس بوک شهروندیار

گزارش تابناک؛

انتشار چند تصویر، سرنوشت خرس مفلوک بابلسر را عوض کرد

به گزارش «تابناک»، در روزهای گذشته، تصاویری از یک باغ وحش خصوصی در بابلسر منتشر شد که نشان می‌داد برخی از حیوانات این باغ وحش‌ وضعیت اسفناکی دارند؛ از جمله خرسی که به یک میله زنجیر شده بود و به قدری دور خود چرخیده بود که محل ترددش تبدیل به چاله شده بود و آه از نهاد هر بیننده‌ای برمی‌آورد.

همین تصاویر منتشره در شبکه‌های اجتماعی اینقدر دست به دست چرخید تا به محمد درویش، مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست رسید و او هم پیگیری ماجرا را در دستور کار قرار داد.

اسنادی که سابقا در شهروندیار منتشر شده بود. در این سند مدیر محیط زیست استان گیلان طی نامه ای اجازه انتقال این خرس را به باغ وحش بابلسر صادر کرده.

این سند سابقا در شهروندیار منتشر شده بود. در این سند مدیر محیط زیست استان گیلان طی نامه ای اجازه انتقال این خرس را به باغ وحش بابلسر صادر کرده. این سند دو سال پیش توسط یکی از کارشناسان محیط زیست بنام کوروش خزلی منتشر شده بود اما هرگز جدی گرفته نشده بود 

شکایت محیط زیست از مالک باغ وحشدرویش در این باره به خبرنگار «تابناک» گفت: با دیدن این تصاویر به شدت متأسف شدم و مراتب را برای پیگیری با مدیر کل محیط زیست مازندران در میان گذاشتم و خواهان پیگیری ایشان شدم. فردای آن روز پرس‌وجو کردم و فهمیدم که مأموران محیط زیست به بابلسر رفته‌ و از باغ وحش بازدید کرده‌اند و متأسفانه خبر نگهداری حیوانات در شرایط بسیار بد، درست است.

وی افزود: آن گونه که شنیدم، مسئول باغ وحش به دلیل مشکلات خانوادگی قادر به رسیدگی به حیوانات نیست و در نتیجه، وضعیت بسیار نامطلوبی در آنجا حاکم است. به همین دلیل، محیط زیست استان شکایتی علیه باغ وحش تسلیم مقامات قضایی بابلسر کردند و برای معاینه حیوانات، دامپزشک آوردند.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با تأکید بر پیگیری مستمر ماجرا از سوی محیط زیست و شخص خودش تا رسیدن به نتیجه‌ گفت: به لحاظ روند کاری، دادگستری فرصتی در اختیار مالک باغ وحش ‌خواهد گذارد تا مشکلات را رفع کند. اصطلاحا ضرب‌الاجلی به وی می‌دهند تا سر و سامانی به باغ وحش بدهد.

او در پایان افزود: آنچه در این باغ وحش حاکم است، توسط همکارانم در استان مازندران، به اطلاع فرماندار بابلسر هم رسید، چراکه جدای همه ایراداتش، برای وجه آن دیار هم خوب نیست و بار تبلیغاتی خوبی ‌‌نخواهد داشت.

باغ‌وحش بابلسر باید برچیده شود

دکتر ناصر مهردادی، مدیر کلی محیط زیست استان مازندران ‌نیز با تأکید بر قضایی شدن پرونده این باغ وحش به خبرنگار ما گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته، روز گذشته به همراه ‌‌مأموران دستگاه قضا از این باغ وحش بازدید‌ خصوصی صورت گرفت و پیرو آن، شکایتی از طرف محیط زیست تنظیم و تسلیم شد تا پیگیری تخلفات صورت گرفته در این باغ وحش، قضایی شود.

انتشار چند تصویر، سرنوشت خرس مفلوک بابلسر را عوض کرد

وی افزود: در این بازدید دریافتیم که این باغ وحش به لحاظ وسعت اندک و شرایط نامطلوب نگهداری حیوانات، قابلیت اصلاح ندارد و باید تعطیل شود. البته برای تعطیلی آن مهلتی به مالک آنجا خواهیم داد تا مکان جدیدی برای نگهداری حیوانات مجموعه تهیه کند و این مهلت را دادگستری تعیین خواهد کرد.

مهردادی با اشاره به پیگیری ماجرا از طریق فرمانداری بابلسر گفت: البته امروز موفق نشدم با فرماندار صحبت کنم؛ اما مراتب امر به فرمانداری منعکس ‌و پیگیری قضایی پرونده نیز آغاز شده است.بر پایه بازدید صورت گرفته، وسعت زمین‌های این مجموعه برای نگهداری این حیوانات کم است و تنها می‌توانند پرنده‌ها را در آنجا نگه دارند و سایر گونه‌های جانوری باید به مکان دیگری منتقل شوند.

سرنوشت شوم خرس بابلسر پیش از ساکن شدن در باغ وحش

آنچه ماجرای باغ وحش بابلسر و خرسی را که در شرایط فلاکت‌بار در آن نگهداری می‌شود، دردناک‌تر می‌کند، چرایی راه‌اندازی این مجموعه در شرایطی است که مالکان آن توان اداره مجموعه را ندارند؛ اما جدای آن، سرنوشت خرس قهوه‌ای زنجیر شده در محوطه آن دردناک‌تر این حرف‌هاست.

اینکه آیا این خرس قهوه‌ای‌ از‌نژاد ایرانی ا‌ست، آیا از طبیعت زنده‌گیری شده و پس از فروخته شدن کارش به اینجا کشیده و پرسش‌هایی از این دست را هنوز نمی‌توانیم پاسخ دهیم؛ اما شگفت‌آور اینجاست که این خرس با دستور مدیر کل محیط زیست گیلان در دولت دهم، به باغ پرندگان رشت واگذار و چند ماه بعد‌ کاملا غیرقانونی به باغ وحش بابلسر فروخته شده بود.

فروش این خرس که در واپسین روزهای عمر دولت دهم صورت گرفته و حتی به آگاهی مسئولان محیط زیست‌ وقت نیز رسیده بود، بی هیچ اعتراضی رسمیت یافته بود تا مالکانش هر کاری را بر مایملک خود روا بدانند و احتمالا پشتشان به این گرم باشد که خرس را خریداری کرده‌‌ و محیط زیست نیز از این ماجرا آگاه است و هیچ مخالفتی با آن ندارد!

به اسناد واگذاری این خرس با امضای مدیر سابق محیط زیست استان گیلان و پس از آن فروشش به باغ وحش کذایی بابلسر و اطلاع دادن به مسئولان مازندران نگاه کنید تا بدانید ‌از عکس دردناک خرس بابلسر، دردناک‌تر هم هست.

اسنادی که سابقا در شهروندیار منتشر شده بود

اسنادی که سابقا در شهروندیار منتشر شده  بود. این سند دوسال پیش توسط یکی از کارشناسان محیط زیست بنام کوروش خزلی منتشر شده بود اما هرگز جدی گرفته نشد. این سند نشان می دهد مدیر باغ وحش بابلسر بابت فروش این حیوان به این باغ وحش از محیط زیست گیلان تشکر کرده

.

اسنادی که سابقا در شهروندیار منتشر شده بود. در این سند مدیر باغ پرندگان پرند از مدیر محیط زیست استان گیلان تقاضای انتقال این خرس به باغ وحش بابلسر را کرده، همانطور که گفته شد این سند دو سال پیش توسط یکی از کارمندان محیط زیست منتشر شده بود اما هرگز جدی گرفته نشد.

 

5

تصویری از خرس قهوه ای در این باغ وحش که در شرایط اسفناکی بسر می برد. این خرس که به میله ای بسته شده بخاطر محل تردد محدودی که دارد به قدری دو خود گردیده که در محل رفت و آمدش چاله ای حفر شده

تصویری دیگر از این خرس

تصویری دیگر از این خرس

شهروندیار

Share and Enjoy:
  • email
  • RSS
  • FriendFeed
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • Balatarin
  • PDF