یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود گفتگو کارگری گزارش حقوق بشر  
   

بارش برف وضع مازندران را بحرانی کرد


• روستاهای غرب استان مازندران و بسیاری از شهرها در این منطقه به دنبال بارش سنگین برف با مشکل قطع آب و برق مواجهند و در وضعیت بحرانی به سر می‌برند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۴ بهمن ۱٣۹۲ -  ٣ فوريه ۲۰۱۴دبیر مجمع نمایندگان استان مازندران گفت: روستاهای غرب استان مازندران و بسیاری از شهرها در این منطقه با مشکل قطع آب و برق مواجهند و در وضعیت بحرانی به سر می‌برند.

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خاطرنشان کرد: در بسیاری از شهرهای غرب استان مازندران و روستاهای همجوار آن، شاهد بارندگی بی‌سابقه و سرمای شدید بودیم که براثر آن برق و آب در منطقه قطع شده است. به تدریج مشکل شهرهای بزرگ در حال حل شدن است، اما مشکل روستاها همچنان پابرجاست و حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ روستا از بی‌آبی و بی‌برقی رنج می‌برند و در نتیجه امکان تهیه اقلام ضروری مانند نان وجود ندارد.
نماینده نوشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: راه‌های مواصلاتی روستاها در اثر بارندگی مسدود شده و اصلی‌ترین نیاز این روستاها اعزام ماشین‌های راهداری برای بازگشایی راه است که متاسفانه هنوز انجام نشده است.
وی ضمن درخواست از مردم منطقه برای صرفه‌جویی در مصرف گاز گفت: با مدیریت خوب شرکت گاز، مردم هنوز می‌توانند از گاز استفاده کنند، اما لازم است با صرفه‌جویی در مصرف جلوی این قطع آن گرفته شود و اگر مردم در مصرف هوشیارانه عمل نکنند، ممکن است شاهد قطع شدن گاز نیز در مناطق برف‌گیر باشیم.
احمدی‌لاشکی تصریح کرد: حدود ۵۰ درصد از مردم غرب استان مازندران گرفتار سرما، برف و در نتیجه قطعی آب و برق هستند.

توزیع مایحتاج ضروری در مناطق غربی مازندران
علی نبیان، معاون عمرانی استاندار مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای مازندران خاطرنشان کرد: در حال توزیع مایحتاج ضروری در مناطق غربی استان هستیم.
وی با بیان اینکه تمامی تلاش مسئولان استان بر بازگشایی مسیرهای اصلی در غرب استان بوده که خوشبختانه این کار انجام شده است، اظهار کرد: در حال حاضر تلاشمان بر این است که مسیرهای فرعی بازگشایی شود و زندگی مردم آن منطقه جریان داشته باشد.
نبیان ادامه داد: ارتفاع برف در مناطق غرب استان ۱۵۰ سانتی‌متر گزارش شده و این اتفاق در ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است که این امر سبب می‌شود امدادرسانی با چالش مواجه شود.

توزیع بیش از ۶۰ هزار قرص نان در شهرهای غرب مازندران
محمد محمدپورعمران، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران گفت: با همکاری سازمان و اتحادیه خبازان، بیش از ۶۰ هزار قرص نان به شهرهای غرب استان که در اثر سرما و بارش شدید برف، راه مواصلاتی آنها، مسدود و دچار قطعی برق، گاز و آب شده است، ارسال گردید.
وی اظهار کرد: به ظرفیت ۵ کامیون، آب معدنی تهیه شده که بخشی از آن به مناطق درگیر برف در غرب استان، حمل و مابقی نیز در حال ارسال است. آرد مورد نیاز مناطق، تهیه و در حال ارسال به مناطق مذکور است.
محمد پور با اشاره به اینکه بارش برف و سرمای شدید موجب قطع برق، گاز و آب در شهرهای غرب استان شده است، ادامه داد: با همکاری اتحادیه خبازان در شهرهای برفگیر، تعدادی از واحدهای خبازی با تهیه موتور برق، فعالیت می‌کنند و در حال تولید نان هستند.
وی تصریح کرد: کارخانه آرد ساحل قو هم فعالیت خود را آغاز کرده و در حال تولید آرد برای منطقه غرب استان است. واحدهای تولید نان صنعتی نیز در حال تولید و ارسال نان به مناطق مذکور هستند.

افت فشار گاز در برخی مناطق غرب مازندران
مرتضی تیرملک، مدیر بهره برداری شرکت گاز مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای منطقه مازندران، اظهار کرد: در پی بروز سرمای شدید، فشار شبکه گاز بالا رفته و این امر سبب شده، در برخی قسمت‌ها به صورت موردی افت فشار گاز مشاهده شود. با تلاش شرکت ملی گاز استان، این مشکل هر چه سریعتر برطرف خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: طی روزهای گذشته به دلیل بارش سنگین برف در مناطق غرب استان، خوشبختانه قطعی گاز در بخش‌های خانگی مشاهده نشده و تنها به صورت موردی بوده که درصدد رفع آن هستیم.
تیرملک با بیان اینکه هیچگونه قطعی گاز در بخش‌های صنعتی در غرب استان وجود ندارد، افزود: گاز بخش "ذغال چال" شهرستان ساری به دلیل وجود نقص فنی، قطع شده که درصدد رفع آن هستیم.

قطع آب ۱۰۰ روستای غرب مازندران
مجید عبدالهی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی (آبفار) مازندران نیز گفت: در حال حاضر آب شرب ۱۴ روستای رامسر، ٣۲ روستا در عباس آباد و تنکابن، ۱٣ روستای چالوس، ٣۲ روستای نور و ۹ روستا در نوشهر و در مجموع ۱۰۰ روستا با ۲۶۰۰۰ مشترک قطع است که تلاش‌ها برای وصل مجدد آب ادامه دارد.
وی افزود: بر اثر بارش برف سنگین، سیستم برق بسیاری از تاسیسات آبرسانی موجود در روستاها که با انرژی برق کار می‌کنند از کار افتاد و آب شرب ۱۴٨ روستای غرب مازندران قطع شد.
عبدالهی با اشاره به این نکته که در مناطقی که تاسیسات آب با ژنراتور کار می‌کنند مشکلی وجود ندارد، افزود: برای رفع مشکل موجود در مرحله اول تلاش کردیم تا با ۴ تانکر سیار، آب شرب را در اختیار مردم قرار دهیم. در حال حاضر بر اثر شدت سرما و ادامه بارش برف، بخشی از تاسیسات آبرسانی در این مناطق خسارت دیده و لوله‌ها، شیرآلات و کنتور آب به دلیل یخ زدگی دچار شکستگی شده است.
مدیرعامل آبفار استان، مسدود بودن راه‌های روستایی و دسترسی نداشتن به روستاها برای خدمات رسانی، کمبود تانکر و ژنراتورهای سیار و قطعی برق را از مشکلات موجود دانست و گفت: با درخواست کمک از استان‌های معین برای روستاهای بحران زده، سه دستگاه تانکر سیار و یک دستگاه وانت پیکاپ از استان‌های سمنان، گلستان و قم در منطقه مستقر و استفاده شد. استان‌های قزوین، گیلان و زنجان نیز برای رفع مشکلات موجود و ارسال آب بسته بندی، دستگاه بسته بندی آب، تانکر و ژنراتور سیار اعلام آمادگی کردند.

وی افزود: با تلاش‌های صورت گرفته اکیپ‌های مدیریت بحران، هم اکنون آب شرب ۴۷ روستا شامل ۲۶ روستای چالوس و ۵ روستای محمود آباد، وصل و با راه‌اندازی تاسیسات سایت چشمه گردوک، آب شرب ۱۶ روستای مجتمع شرق نوشهر نیز برقرار شده است.
عبدالهی یادآور شد: در پی بارش سنگین برف و قطعی برق در غرب مازندران آب شرب ۱۴٨ روستا با بیش از ٣۵۰۰۰ مشترک قطع شد.

پیش‌بینی خسارت ۱۰ هزار میلیارد ریالی برف به کشاورزی غرب مازندران
مهدی خلیلی، مسئول روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در مرحله اولیه میزان خسارت وارده به بخش کشاورزی در مناطق غرب استان سه هزار میلیارد ریال برآورد شده که پیش‌بینی می‌شود میزان این خسارت به ۱۰ هزار میلیارد ریال برسد.
وی بیان کرد: فعالیت‌ها در بخش کشاورزی وابسته به تغییرات آب و هوا است و عوارض ناشی از خسارت برف و باران سنگین به این بخش پس از فرو نشستن سرما به واسطه سرما‌زدگی و یخبندان اتفاق می‌افتد.
خلیلی تصریح کرد: با توجه به وجود ۱۰۰هکتار فضای گلخانه‌ای از جمله فضای باز و بسته در شهرستان چالوس و قطعی برقی در بخش مرکزی شهرستان، تمامی گلخانه‌ها دچار سرمازدگی و خسارت شدند.
مسئول روابط عمومی جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه ۵ واحد گلخانه‌ای در چالوس بر اثر ریزش برف دچار شکستگی و ریزش سازه گلخانه‌ای شدند، ادامه داد: ۵۰ هکتار سطح زیر کشت گل‌های پیازی شامل زنبق، نرگس و درختان و درختچه‌های زینتی دچار برف و سرمازدگی شده‌اند.
خلیلی یادآور شد: بارش سنگین برف منجر به شکستگی تنه درختان مرکبات و باغات کیوی در چالوس شده‌ است. این امر سبب میزان باردهی کمتر باغات در سال‌های آتی می‌شود. ۵ انبار مرکبات نیز در شهرستان چالوس با ریزش سقف دچار خسارت شدند. ۷۰ درصد مرکبات شهرستان رامسر در دامنه‌های میانوند نیز تاکنون برداشت نشده که در پی بارش برف دچار خسارت و سرمازدگی شدند.
وی ادامه داد: برخی از شالی‌کوبی‌ها و دامداری‌های شهرستان فریدون‌کنار دچار آبگرفتگی و خسارت شدند.
مسئول روابط عمومی جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: یک خانواده در شهرستان چالوس به همراه بیش از یک هزار راس دام در پی بارش شدید برف در ۱۲ بهمن‌ در منطقه جاده جنگلی صدا و سیما مفقود شدند که تاکنون اطلاعی از آنها در دست نیست.

قطعی برق و آب تنکابن همچنان ادامه دارد
سید ابراهیم هاشمی، فرماندار تنکابن در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای مازندران توضیح داد: در پی بارش برف در روز گذشته و امروز، برق و در پی آن، آب منطقه قطع شده که متاسفانه هنوز هم این مشکل برطرف نشده است.
وی درباره میزان خسارت وارده در پی بارش برف در غرب مازندران، اظهار کرد: هنوز میزان خسارت وارد شده برآورد نشده است.
وی با بیان اینکه خوشبختانه در این شهرستان قطعی گاز نداشتیم، افزود: تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا پایان امروز ۵۰ تا ۶۰ درصد از محدودیت‌های ایجاد شده در خدمات رسانی را رفع کنیم و حداقل برق ۷۰ درصد مناطق شهری تنکابن وصل شود.
هاشمی با اشاره به مسدود بودن راه‌های مواصلاتی تنکابن، گفت: راه‌های مواصلاتی روستاهای شهرستان همچنان مسدود است که در حال بازگشایی آن هستیم اما به طور حتم کمی زمان خواهد برد تا شرایط تردد در تنکابن به حالت اولیه خود برسد.
فرماندار تنکابن اظهار کرد: طی گزارش‌های رسیده، تعدادی از سقف‌های فرسوده خانه‌ها،‌ گلخانه‌ها و محل‌های پرورش ماهی از بین رفته است. ساکنان خانه‌هایی که سقف آنها فرو ریخته در مساجد و منازل اقوام اسکان دادیم.
هاشمی تصریح کرد: با کمک هلال‌ احمر مایحتاج ضروری را در اختیار مردم قرار دادیم.
میرغدیر رضایی، فرماندار چالوس نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا توضیح داد: در حال حاضر با مشکل قطعی آب و برق مواجه هستیم که در حال برطرف شدن است و خوشبختانه تاکنون قطعی گاز نداشتیم. میزان خسارت نیز هنوز تخمین زده نشده و در حال بررسی است. امروز تمام جاده‌های مواصلاتی چالوس باز است و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

نجات ۷ هزار نفر از محاصره برف در مازندران
مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران گفت: درپی افت شدید دما و بارش برف سنگین در مناطق مختلف استان و همچنین کولاک شدید در شهرهای بابل، آمل، رامسر، فریدونکنار، محمودآباد، جویبار، قائم شهر، چالوس، تنکابن ، نور، سوادکوه و بهشهر بیش از ۷هزار نفر از حوادث فوق متاثر شدند.
به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، منطقه مازندران به نقل از روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان مازندران، مهدی ولی‌پور افزود: به محض اعلام نیاز مردم در مناطق مختلف استان، امدادگران و نجاتگران هلال احمر در قالب تیم‌های مجهز به مناطق مزبور اعزام شدند‌.
وی گفت:توزیع بیش ۴۰ هزار قرص نان، ۱۵هزار بطری آب معدنی، ۶۵۰۰ قوطی کنسرو، ۱۲۰کیلو برنج، ،٣٣۶ بطری روغن، ۶۰ کیلو قند و شکر،۷۲ بسته ماکارونی، ۱٨۰تخته پتو، ۵۰تخته موکت، ۲۴بسته مواد شوینده و بهداشتی، یک دستگاه چادر امدادی ‌و ۴۰۰ کیلو نایلون و همچنین رهاسازی یکهزار دستگاه خودروی زمین‌گیر شده در محورهای مواصلاتی استان و انتقال ۱۵۰نفر ازمسافران در راه مانده به اماکن امن بخشی از خدمات ارائه شده هلال احمر استان به آسیب دیدگان حوادث اخیر بوده است‌.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست