ابراز رضایت ایران و روسیه از نشست وزرای خارجه همسایگان خزر در مسکو

به روز شده:  13:53 گرينويچ - سه شنبه 22 آوريل 2014 - 02 اردیبهشت 1393

ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان پنج کشور ساحلی دریای خزر هستند

نشست وزیران خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر در مسکو پایتخت روسیه که با حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برگزار شد، با ابراز رضایت وزرای خارجه ایران و روسیه از نشست، پایان یافته است.

وزیر امور خارجه ایران در نشست کشورهای ساحلی گفته است که "متاسفانه برخی دریای خزر را صرفا مترادف با منابع انرژی نفت و گاز تعریف می‌کنند." آقای ظریف خواستار تعیین هرچه سریع‌تر رژیم حقوقی دریای خزر با مشارکت هر پنج کشور ساحلی شده است.

در حاشیه این نشست ملاقاتی بین محمدجواد ظریف و سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه برای "بررسی مسائل" دوجانبه و مساول مربوط به سوریه و افغانستان برگزار شده است.

درباره دریای خزر و مسائل آن

دریای خزر که تا پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال جمهوری های سابق، دریای مشترک میان ایران و روسیه بود، با سه همسایه جدید (قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان) رو به رو شد اما رژیم حقوقی جدید آن طی بیش از دو دهه گذشته تعیین نشده است.

ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان پنج کشور ساحلی دریای خزر هستند. این کشورها طی ۲۰ سال گذشته به صورت دو و سه جانبه به توافق هایی در تعیین محدوده دریایی خود دست یافته اند اما ایران می گوید هرگونه تصمیمی درباره سرنوشت این دریا، مطابق توافق های اولیه، باید با حضور هر ۵ کشور ساحلی اتخاذ شود.

بر اساس توافق های دو جانبه و سه جانبه ای که تا کنون بدون حضور ایران صورت گرفته، سهم ایران از دریای خزر حدود ۱۳ درصد می شود اما ایران می گوید بر اساس اصل انصاف، و فرمول پیشنهادی این کشور برای تقسیم دریا، حدود ۲۰ درصد از این دریا سهم می برد.

دستور کار نشست وزیران خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر در مسکو، تهیه پیش نویس بیانیه چهارمین نشست سران کشورهای ساحلی این دریا بود که قرار است اواخر تابستان سال جاری در آستراخان روسیه برگزار شود. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به این نشست دعوت شده است.

وزیر امور خارجه ایران پیش از پایان نشست گفت که "احساس می‌کنم اجلاس امروز وزرای خارجه کشورهای ساحلی کمی بهتر از آنچه که انتظار می رفت برگزار شد." سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه هم گفته است که "برخورد وزرای شرکت کننده در این نشست و هیات‌های همراه آنها بسیار سازنده بود."

به گفته وزیر امور خارجه روسیه در نشست مسکو، "توافق کردیم که پروتکل های الحاقی مربوط به موافقتنامه امنیتی مصوب نشست ۲۰۱۰ باکو در زمینه مبارزه با قاچاق موارد مخدر و صید غیرقانونی ماهی در خزر را تنظیم کنیم."

قرار است پیش از نشست آستراخان، جلسه ای میان نمایندگان کشورهای ساحلی به میزبانی ایران در تهران برگزار شود.

یک روز پیش از برگزاری نشست وزرای خارجه پنج کشور، نشست مقدماتی و کارشناسی کشورهای ساحلی در محل ساختمان مرکز تجارت جهانی در مسکو برگزار شد. ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه و مسئول مذاکرات دریای خزر در دولت حسن روحانی، ریاست هیات ایرانی را برعهده داشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.