1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

جامعه

ممنوعیت اقامت تبعه افغانستان در استان مازندران

به گفته یک مقام استانداری مازندران از نیمه دوم امسال افراد تبعه کشور افغانستان در این استان اجازه اقامت و کار ندارند. مقامات مازندران پیش از این نیز حضور شهروندان افغانستان را در این استان ممنوع کرده بودند.

مدیرکل اتباع و مهاجران خارجی استانداری مازندران گفته است که در نیمه دوم سال ۱۳۹۳ اقامت و حضور اتباع افغان در این استان ممنوع خواهد بود و تنها افرادی می‌توانند در استان مزبور زندگی کنند که "مادران ایرانی دارند".

محمدتقی شفیعی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: اتباع خارجی که به صورت غیرمجاز در استان حضور دارند "توسط نیروی انتظامی دستگیر می‌شوند."

به گفته این مقام مسئول اتباع افغان ساکن در مازندران ۹۰ درصد وضعیت مالی "مطلوب" ندارند و شماری از آنان در صادرات گل و گیاه در کشورهای آسیانه میانه فعالیت دارند.

او شمار دانش‌آموزان دارای تابعیت خارجی که هماکنون در مدارس مازندران مشغول تحصیل هستند را ۸۸۹ نفر خواند.

سابقه اعمال ممنوعیت برای شهروندان افغان

دو سال پیش در اقدامی مشابه استانداری مازندران حضور شهروندان افغان را در این استان ممنوع اعلام کرد. مقامات استان مازندان در سال‌های اخیر همواره طرح‌هایی برای محدودیت حضور اتباع افغان به اجرا گذاشته‌اند.

محمد تقی شفیعی خردادماه سال ۱۳۹۱ از طرح اخراج ۳۰ هزار شهروند افغان از استان مازندران خبر داده بود. او گفته بود که در این طرح همه اتباع افغان که به صورت ثبتی و قانونی ازدواج کرده‌اند به استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و سمنان منتقل می‌شوند و در غیر این صورت به کشورشان بازگردانده می‌شوند.

در همان زمان وزارت کشور همچنین اعلام کرد که دو استان کرمان و یزد نیز درخواست‌هایی را برای اعمال محدودیت حضور افغان‌ها داده‌اند.

جنجال تنبیه دانش‌آموزان

اعلام ممنوعیت حضور اتباع افغان در استان مازندران در حالی صورت می‌گیرد که در روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر بدرفتاری با مهاجران افغان ساکن ایران به رسانه‌ها درز پیدا کرده است.

یکی از این موارد انتشار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی بود که برخورد اهانت‌آمیز یکی از مأموران نیروی انتظامی را با اتباع افغان نشان می‌داد. در واکنش به انتشار این ویدیو سعید منتظرالمهدی، معاون اجتماعی نیروی انتظامی (ناجا)، روز چهار‌شنبه (۲۶ آذر/۱۷ دسامبر) اعلام کرد که "دستور لازم در خصوص بررسی موضوع، زمان و مکان و شناسایی افراد خاطی به منظور برخورد قضایی و انضباطی متناسب با سوءرفتار مأمورین" از سوی فرمانده نیروی انتظامی صادر شده است.

او تأکید کرد: «چنین رویه‌ای در نیروی انتظامی به هیچ‌وجه قابل قبول نیست.»

در موردی دیگر نیز اخیرا رسانه‌ها گزارش دادند که معلم مدرسه‌ای در پاکدشت ورامین، ۴ دانش‌آموز افغانستانی را به دلیل انجام ندادن تکالیف‌شان مورد تنبیه قرار داد. به گزارش روزنامه "شهروند"، او این دانش‌آموزان را مجبور کرده بود دستشان را به داخل کاسه توالت فرو برند.

پاکدشت ۲۷۷ واحد آموزشی و ۶۲ هزار دانش‌آموز دارد که از این تعداد حدود ۱۰ هزار نفر را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. دولت ایران حدود یک هفته پیش اقامت ۴۵۰ هزار نفر از اتباع افغانستان در ایران را به مدت ۶ ماه تمدید کرد. این اقدام دولت در واکنش به تقاضای کتبی اشرف‌غنی احمدزی، رئیس‌جمهور و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان صورت گرفته است.