تمرین نظامی مشترک ایران و روسیه در آب‌های ایران در خزر

  • 15 اکتبر 2014 - 23 مهر 1393
قایق‌های شناور روسی در دریای خزر. روسیه بزرگترین ناوگان نظامی را در این دریا دارد

نیروی دریایی ایران و روسیه امروز در دریای خزر تمرین نظامی مشترک برگزار می کنند.

دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران امروز گفته است که این تمرین مشترک عصر روز چهارشنبه در راستای صلح و دوستی انجام می شود و پس از آن ناوگروه روسیه آب های ایران را ترک خواهد کرد.

ناوگروه روسیه از دو روز گذشته در آب های ایران در دریای خزر و در بندر انزلی پهلو گرفته است. مقام های نظامی ایران می گویند این ناوگروه شامل دو ناوشکن است.

به گفته فرمانده نیروی دریای ارتش ایران نفرات این ناوشکن ها از زمان حضور خود در بنادر ایران از مناطق تاریخی استان گیلان بازدید کرده و با مقامات این استان دیدار داشته اند. دریادار سیاری گفته "چندی پیش در ملاقاتی که با فرمانده نیروی دریایی روسیه داشتم بحث برقراری امنیت در خزر مورد تاکید قرار گرفت تا اجازه ندهیم نیروهای خارجی در این دریاچه حضور داشته باشند."

روسای جمهور پنج کشور ساحلی دریای خزر ماه گذشته در آستراخان روسیه اجلاسی برگزار کردند

بازدید ناوگروه روسیه از مناطق ساحلی ایران در دریای خزر در پاسخ به حضور سال گذشته ناوگروه ایران در بندر آستراخان روسیه است.

ایران و روسیه سابقه تاریخی در این در دریای خزر دارند. تا پیش از فروپاشی شوروی، خزر دریای مشترک میان دو کشور بوده است. ایران و روسیه مخالف حضور نظامی کشورهای غیرساحلی در دریای خزر هستند و این موضوع را به عنوان تعهدی برای هر ۵ کشور ساحلی می دانند. از جمله در جریان اجلاس اخیر رهبران کشورهای ساحلی دریای خزر در آستراخان که حسن روحانی هم در آن حاضر بود، این موضوع مورد تاکید قرار گرفت.

ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان کشورهای ساحلی خزر را تشکیل می دهند.