یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود گفتگو کارگری گزارش حقوق بشر ورزش  
   

گزارش مرگ ماه نشانی که از پرسپولیس ابدی شداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱۱ مهر ۱٣۹۴ -  ٣ اکتبر ۲۰۱۵* پرداخت حق و حقوق به خانواده زنده یاد هادی نوروزی از الزامات باشگاه و فوتبال کشور است

اخبار روز-کرد سنندجی: تصویر یک. در سن جوانی بودم و برای تمرین با ساک ورزشی عازم استادیوم گلشن سنندج بودم که در مقابل مسجد جامع شهر جمعیت انبوهی را دیدم. بازار و مغازه های خیابانهای منتهی به مسجدجامع شهر نیز تعطیل شده بودند. خبر فوت چند نفر از شهروندان سنندج در تصادف اتومبیل در مسیر تهران سنندج به شهر رسیده و قرار بود جنازه قربانیان حادثه در آن روز به شهر برسد زیرا فوت چند نفر در یک محل و همزمان اتفاق بزرگی محسوب می شد و از طرفی مرگ و میرها بیشتر طبیعی روی می داد تا ناگهانی و غیر منتظره.

تصویر دو. پنچ شنبه شب از محل کارم عازم منزل بودم که بر اثر بی احتیاطی یک راننده درگیر تصادف شدیدی شدم اما خوشبختانه ضریب بالای امنیت اتومبیل من و آن راننده مقصر موجب شد تا آسیب جانی نبینیم و فقط هر دو اتومبیل صدمه ببینند! برای چند لحظه با خود فکر کردم اگر بجای این اتومبیل ماشینی مثل پراید یا اتومبیل های ساخت ایران بودند اکنون نه من و نه آن راننده و سرنشینانش یا زنده نبودیم و یا این که با مصدومیت و نقص عضو مادام العمر روبرو می شدیم.

تصویر سه. صبح روز بعد همان شب در حالی که در شوک آن تصادف بودم خبر درگذشت ناگهانی زنده یاد هادی نوروزی بازی کن با اخلاق و با مرام و کاپیتان تیم پرسپولیس را شنیدم که موجب شد وضعیت تصادف شب قبل را بطور کلی فراموش کنم!

تصویر چهار. قبل از انقلاب تا جائی که آرشیو و اطلاعات نشان می دهد در قلمرو ورزش فوتبالیست یا ورزشکاری آن هم در سنین جوانی دچار عوارضی مثل سکته قلبی یا سکته مغزی یا انواع سرطان نبود و فقط بازی کنی مثل شادروان -کرم نیرلو بازی کن تیم عقاب و تیم ملی مرگ طبیعی نداشت.

تصویر پنچ. یکی از دوستان ام دو هفته بیش از ایران بازگشته بود و به خانم دوست دیگری پیشنهاد می داد که بجای خرید سوغاتی های معمول بهتر است مواد لبنیّات و کنسرو های غذائی را همراه خود بار کند! موادی مثل: شیر . کره. پنیر. ماست (مرغ در صورت امکان). آب. روغن مایع غذائی! ماسک بینی برای بیرون رفتن از خانه بخاطر آلودگی هوای مافوق تصور شهر تهران! همراه داشتن قرص اعصاب برای استفاده در مدتی که در ایران اقامت دارید!
و در ادامه ... برای هر اتفاق و برخورد بی اهمیتی اولین واکنش طرف مقابل شما پرخاشگری و اقدام به خشونت است لذا شما باید خیلی خونسرد باشید و برای جلوگیری از حادثه ناگواری از طرف تشکر کنید که به شما پرخاش کرده است!!

تصویر شش. شاخص های امید به زندگی در ایران پائین ترین آمار را در مقایسه با استانداردهای رایج جهانی دارد. با توجه به این که جمعیت ایران جوان و حدود شصت درصد جمعیت زیر ٣۰ سال هستند اما با کمبود و نداشتن امکانات اساسی مثل آموزش/تحصیل/تفریح/امکانات مادی و رفاهی/اشتغال و ناهنجاریهای اجتماعی و زندگی روبرو هستند.


تصویر هفت. از روز درگذشت شادروان هادی نوروزی تعدادی از پزشکان در اظهارنظرهایی مرگ زنده یاد هادی نوروزی را به سابقه قبلی یا عامل ژنتیکی ربط داده اند و تعدادی از رسانه ها نیز آن را به تیتر اصلی خود تبدیل کرده اند در حالی که هادی نوروزی فاقد چنین نشانه ها و بروز عوامل مورد ادعا بوده است و مسئولان تیم پرسپولیس و خانواده وی چنین ادعاهایی را رد کرده اند.
از جمله دکتر موژان نادری درباره دلایل سکته قلبی جوانان زیر ۳۵ سال به الو دکتر می گوید: اولین دلیلی که می توان آن را درنظر گرفت فاکتور های ژنتیکی است. اگر افرادی در خانواده با سابقه حمله ی قلبی و بیماری های قلبی عروقی وجود داشته باشد،احتمال بروز این گونه بیماری ها در دیگر افراد خانواده هم افزایش پیدا می کند. دیواره ی شریان های قلبی در این افراد که سابقه ی وراثتی حملات قلبی را دارند، مستعد جذب چربی هستند و این موضوع ارتباطی به ورزشکار بودن یا نبودن هم ندارد. چربی خون این افراد معمولا بالاست و جداره ی رگ های قلبی شان به مرور نازک می شود. دکتر نادری خاطرنشان کرد: اکثرا افراد جوانی که دچار حمله ی قلبی می شوند،در ناحیه ی قفسه ی سینه دردهای خفیفی را احساس می کنند و حتی در صورت مراجعه به پزشک نمی توان نارسایی قلبی را تشخیص داد بلکه فقط با آزمایشات تخصصی تر می توان از بروز حمله ی قلبی جلوگیری کرد.
      
می گویند آش آن قدر شور شده که آشپز هم فهمید! یکی از نمایندگان مجلس چندی بیش به مواردی اشاره کرد که در جهت معکوس اظهار نظرهای تعدادی از پزشکان است. این نماینده مجلس در باره بیماریهای رایج در ایران از جمله سرطان که عوامل اکتسابی آن به ایست های قلبی و سکته های مغزی مشابهت دارد اشاره کرده است. حمیدرضا عزیزی، نماینده کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در بیان چرایی افزایش ابتلا به سرطان می‌گوید: "عوامل ابتلا به سرطان یا ژنتیکی است که دست بشر نیست و یا محیطی است. منظور از محیط هم اغلب ارتباط با با هوا آب و غذا است یعنی تنفس، نوشیدن یا خوردن. هوایی که در اکثر شهرهای بزرگ استنشاق می‌کنیم سرطان‌زاست. آب خیلی از مناطق ممکن است نیترات بالا و آلودگی داشته باشد و یا به دلیل کاهش بارش میزان آلودگی‌ش بالا رفته باشد. حتی آب‌ها در بعضی از نقاط با آب‌های سطحی و فاضلاب‌ها مخلوط می‌شود و یا مواد ضدعفونی‌کننده آن بیش از اندازه است." او علاوه بر آب و هوای آلوده به عوامل سرطان‌زای دیگری هم اشاره می‌کند: "وجود مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیراستاندارد مثل نوشابه‌های رنگی؛ افزودن مواد نگه دارنده مثل نیترات‌ها به غذاها؛ و وجود محصولات کشاورزی کنترل نشده به دلیل سموم بالا در گیاهان و استفاده کودهای شیمیایی؛ فست فودها؛ روغن‌های غیراستاندارد؛ مصرف بالای سیگار و مواد مخدر"


تصویر هشت. وضعیت خانواده شادروان هادی نوروزی. مهمترین سئوال این است که بعد از مرگ هادی نوروزی سرنوشت اقتصادی و حق و حقوق هادی نوروزی در باشگاه پرسپولیس و فوتبال ایران چه می شود؟ آیا مرجع و مکان سالمی وجود دارد که بتواند حق و حقوق آن شادروان را بدون دخل و تصرفی به همسر و فرزندان وی واگذار و منتقل کند! نگرانی از آنجا ناشی می شود که در شبکه فاسد حاکم بر فوتبال ایران افراد صاحب نام و در قید حیات هنوز قادر به دریافت حقوق و مطالبات خود نشده اند!

تصویر نه. عذر بدتر از گناه امروز برای مدیران فوتبال و از جمله مدیران مجموعه ورزشی آزادی تهران مصداق پیدا کرد و تعدادی از افراد به جمعیتی که برای برگزاری مراسم تشیع جنازه زنده یاد هادی نوروز به ورزشگاه رفتند بلیط فروختند و بابت پارک اتومبیلها نیز پول دریافت کردند و قبض دو برابر نرخ صادر کردند که در کمال ناباوری مدیران مجموعه آزادی اعلام کرده اند افراد سودجو مبادرت به چنین کاری کرده اند و ما یکی از آنان را تحویل نیروی انتظامی دادیم!

تصویر ده! می توان مدعی شد بعد از تشییع جنازه جهان پهلوان تختی برگزاری مراسم تشیع جنازه زنده یاد هادی نوروزی از پیروان مکتب شاهین در حد و اندازه های مراسم تشیع جنازه زنده یاد ناصر حجازی بود و حضور بیش از بیست هزار نفر از مردمی بودن و باشکوهی این مراسم در تاریخ ورزش ایران نشانه دارد.

تصویر یازده. مردم اگر چه از فوتبال باشگاهی و فوتبال ملی بیزار شده اند و با خالی کردن سکوها اعتراض خود را به ناهنجاری ها و نابسامانیهای فوتبال و شبکه مافیا حاکم بر آن نشان داده اند اما هنوز دل در گرو بازیکنان محبوب و تیمهای آبی و قرمز دارند که حضور بیش از بیست هزار نفر در مراسم تشیع جنازه هادی نوروزی از این نوع دلبستگی و وفاداری بود. یاد و خاطره این جوان رعنا و با مرام همیشه گرامی است و در روزهای غبار غم باید آرزو کرد که همسر و فرزندان و خانواده زنده یاد کاپیتان هادی زندگی آرام و فارغ از هر مشکلی داشته باشند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست