جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ تهران ۲۲:۰۱ - ۲۹ آوریل ۲۰۱۶

  ايران

  پل پیروزی ۸۰ ساله شد

  در برخی روایت‌ها درباره روز افتتاح پل ورسک آمده است که به دستور رضا شاه سرمهندس اتریشی این پل موظف شد تا در هنگام عبور نخستین قطار زیر پل قرار بگیرد تا در صورت تخریب پل، نخستین شخص کشته شده از این حادثه خود او باشد. اما حالا ۸۰ سال از تاریخ احداث این پل گذشته و همچنان این پل سرپا است. 

  در سال ۱۹۴۳ حمله متفقین به ایران قریب‌الوقوع بود و آلمان‌ها به شدت از این موضوع که متفقین ایران را تحت تصرف در بیاورند و در پی آن کمک‌های نظامی و غذایی به استالینگراد برسانند، نگران بودند. در پی این نگرانی ژنرال مایر نامه‌ای را از طرف هیتلر به رضاشاه می‌رساند که در آن نامه، هیتلر از رضاخان درخواست می‌کند تا ایران، تمامی پل‌ها و تونل‌ها را در مسیر راه‌آهن سراسری از جمله پل ورسک را منفجر کرده تا در صورت حمله متفقین به ایران، اعزام نیرو و غذا از جنوب ایران به شمال آن و به سمت مرزهای روسیه با تاخیر روبرو شود. در ادامه هیتلر به رضا شاه قول می‌دهد تا پس از پایان جنگ و پیروزی کامل بر روس‌ها، به پاس زحمات رضاشاه در جریان جنگ،‌‌ همان راه‌آهن، پل‌ها و تونل‌ها و چه بسا بهتر از آن را برای ایران بسازد. اما رضاشاه در جواب نامه هیتلر از ژنرال مایر خواست تا ضمن ارسال سلام او به پیشوا به هیتلر اطمینان خاطر دهد که ایران عضو کنوانسیون ژنو بوده و در این جنگ نیز اعلام بی‌طرفی کرده است. به این ترتیب هیچ کشوری حق ورود به خاک ایران را در زمان جنگ ندارد. 

  ساخت ورسک
  ساخت ورسک

  با اوجود این به خاطر احتمال ورود متفقین به ایران و استفاده آنان از راه‌آهن ایران، تصمیم گرفته شد که همه پل‌ها مین‌گذاری شوند. پل راه‌آهن ورسک نیز شامل این دستور بود، اما پل‌ها هیچ‌گاه منفجر نشدند و متفقین پس از اطلاع از این موضوع اقدام به خنثی کردن مین‌ها کردند. محمد سجادی وزیر راه ایران بین سال‌های ۱۳۱۷ تا ۱۳۲۰ با اشاره به مین‌گذاری پل ورسک گفته بود: «با شنیدن اخبار وحشتناک از جبهه‌های جنگ شوروی، دستور مین‌گذاری پل ورسک و پل‌های مهم دیگر راه‌آهن داده شد و این کار با دقت و به صورت محرمانه انجام پذیرفت. لیکن پس از اشغال ایران توسط متفقین، دستوری برای انفجار پل‌ها صادر نشد و متفقین هم از مکان دقیق آنها باخبر شدند.» 

  پیمان صدفی پژوهشگر که درباره تاریخچه این پل تحقیق کرده است، درباره اهمیت این پل می‌گوید: «پل ورسک در زمان جنگ‌جهانی دوم به‌خاطر نقشی که در کمک‌رسانی به اتحاد جماهیر شوروی محاصره شده توسط آلمان هیتلری ایفا کرد معروف شد و لقب پل پیروزی گرفت. به قول فرماندهان متفقین اگر راه‌آهن ایران وجود نداشت، نقشه جهان به شکل دیگری بود.» 

  اما این پل چگونه تاسیس شد؟ ساخت پل ورسک از اواسط آبان سال ۱۳۱۳ آغاز و افتتاح رسمی آن روز ۵ اردیبهشت ۱۳۱۵ انجام شد. هزینه احداث پل ورسک دو میلیون و ۶۰۰ هزار ریال اعلام شده است. 

  این پل در مسیر راه‌آهن سراسری شمال - جنوب و در ارتفاع ۱۱۰ متری از ته دره با دهانه ۶۶ متری و با وسایلی ابتدایی ساخته شد. این بنا از ملات سیمان و شن شسته شده و آجر ساخته شده و در ساختمان آن از آرماتور استفاده نشده است. به بیان دیگر این بنا از ملات غیرمسلح ساخته شده است. 

  در زمان حکومت رضاشاه و در اول اردیبهشت سال ۱۳۱۲ یورگن ساکسیلد به عنوان مدیرعامل شرکت دانمارکی کامپساکس قرارداد احداث راه‌آهن شمال ـ جنوب ایران را امضاء کرد. یورگن ساکسیلد در این قرارداد تعهد داد تا احداث ۹۰۰ کیلومتر خط راه‌آهن ایران را به پایان برساند. تا قبل از این قرار داد برخی شرکت‌های آمریکایی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی در ساخت راه‌آهن از میان کوه‌های البرز ناکام مانده بودند. 

  پس از امضای قرار داد بهترین مهندسان اروپا به ایران آمده و پس از تهیه عکس هوایی از کوه‌های البرز متوجه شدند که راه‌آهن باید از روستای عباس‌آباد (که بعد‌ها به ورسک تغییر نام داد) عبور کند و قطار پس از عبور از روستای ورسک باید با طی مسافت ده کیلومتر و نیز ۶۰۰ متر صعود، از کوهستان عبور و به سمت تونل گدوک حرکت کند که حرکت در چنین شیب تندی برای قطار ناممکن بود. پس آنان تصمیم گرفتند مسیر را به شکل سه پله بر روی دامنه کوه اجرا کنند که به سه خط طلا معروف شد. 

  وجود دره ورسک از چالش‌های دیگر این پروژه بود که مهندسان کامپساکس را مجبور کرد تا پلی با دهانه بزرگ را روی آن در نظر بگیرند. سرانجام کار ساخت این پل در اواسط آبان سال ۱۳۱۳ در شهرستان سوادکوه استان مازندران، توسط شرکت مهندسی دانمارکی کامپساکس، به عنوان برنده مناقصه ساخت پل آغاز شد و در ۵ اردیبهشت سال ۱۳۱۵ افتتاح شد. 

  لادیسلاوس فون رابسویچ مهندس اتریشی طراح و سر مهندس پل ورسک است. وی در مصاحبه‌ خود با خبرنگار روزنامه اطلاعات درباره این پل گفته بود: «روزی که طرح احداث پل ورسک را تهیه کردم مهندسان دیگر با نظر حیرت به آن نگریسته و اجرای نقشه و احداث آن را در شمار یکی از فتوحات علم مهندسی به حساب آوردند. حالا که این پل احداث شده همه من و رفقایم را تحسین می‌کنند و آن را در شمار بهترین پل‌های قشنگ و شاهکار مهندسی می‌دانند.» 

  در کنار این مهندس اتریشی، سرپرستی مهندسان محاسب و طراح پل برعهده هانس اتو نا‌تر مهندس سوئیسی بود که در طراحی و احداث پل و ایستگاه راه‌آهن برن سوئیس نقش داشت. هانس نا‌تر نابغه ریاضی و پل‌سازی، فارغ‌التحصیل دانشگاه پلی‌تکنیک زوریخ (سوئیس) بود که انجام محاسبات پل‌های راه‌آهن سراسری ایران و نیز پل ورسک توسط گروهی از مهندسان تحت نظارت او انجام شد. در ۱۷ شهریور ۱۳۱۷ مجلس شورای ملی تصویب کرد تا هانس نا‌تر با حقوق ماهانه ۱۷ هزار ریال به مدت یک‌سال به استخدام وزارت طرق درآید. 

  تیم مهندسان سازنده پل این بنا را به مدت ۷۰ سال گارانتی کرده بودند با این همه این پل همچنان سرپا است. 

  با اینکه ۸۰ سال از عمر پل ورسک می‌گذرد این پل همچنان در حال بهر‌برداری است و راه‌آهن ایران چندین طرح را برای مقاوم‌سازی این پل در دست اجرا دارد. 
   یوسف گران پاشا مدیرکل راه‌آهن شمال به ایرنا گفته است «برای اجرای طرح مقاوم‌سازی پل ورسک در این منطقه حدود ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار عمرانی از سوی راه آهن جمهوری اسلامی پیش‌بینی شده است. مهم‌ترین مشکل برای پل ورسک از لحاظ فنی حمل بار با ظرفیت بیش از ۲۰ تن است. ظرفیت این پل برای عبور بار حدود ۲۰ تن است و ما واگن‌های روسی که با ظرفیت ۲۲.۵ تن ظرفیت که در این مسیر تردد می‌کنند را با تعادل باری اجازه عبور می‌دهیم. همچنین با نصب سنسور بر این پل با نظارت دانشگاه علم و صنعت تهران، کنترل ارتعاشی این ابنیه نیز از سوی کار‌شناسان به صورت مستمر انجام می‌شود.»

  ترتیب:
  (۶۳) برای درج نظر، اینجا کلیک کنید
  صفحه از ۵
      بعدی 
  توسط: نام مستعار
  ۱۰ ۰۲ ۱۳۹۵ ۲۲:۰۱
  تاریخ در مورد جنایات مشتی شیاد و جلاد عمامه به سر قضاوت خواهد کرد حال کاسه لیسان این شیادها از تاریخ برای ما شاهد می آورند

  توسط: نام مستعار
  ۱۰ ۰۲ ۱۳۹۵ ۲۱:۵۸
  آقای شالچی ژاپنی بسیاری از مهندسان ایرانی در دوران شیاد و جلادی بنام خمینی یا بر سر دار رفتند یا در زنجیرند یا از ایران با چشمانی گریان رفتند و حال ساندیس خوران ولایی پیشرفت ژاپن را به رخ ما می کشند در چند روز آینده حکومت جهل و جنون آخوندی را سرنگون می کنیم و از ژاپنی ها سبقت می گیریم

  توسط: نام مستعار
  ۱۰ ۰۲ ۱۳۹۵ ۲۱:۵۳
  آقای شالچی ژاپنی شما وجدانتان را به مقام عظما چند فروختی. ببین تاجر حقیقی نیستی بلکه کاسه لیس قهاری هستی

  توسط: نام مستعار
  ۱۰ ۰۲ ۱۳۹۵ ۲۱:۵۱
  جهانگیر خان مقام عظما بعد از بالا رفتن جام ذهر متوهم شده است و این توهم مسری است توهمات عظمایی در وجودت موج می زند سریع به نزدیک ترین پزشک مراجعه کن گرامی آلمانی ها واکسنش را ساخته اند ولی بدرد شما نمی خورد شما مبتلا شده اید چون کاسه لیسی مقام ولایت درآمد زا هست در نتیجه این بیماری لاعلاج است ولی دارو برای تسکین آن موجود است

  توسط: نام مستعار
  ۱۰ ۰۲ ۱۳۹۵ ۲۰:۵۵
  دوستان با ۲۶۰ هزار تومان الان فقط یک شام در یک رستوران می توان خورد ولی رضا شاه با آن پل ساخت دوستان بنگرید فرق رضا شاه کبیر را با آخوند.

  توسط: ایرانی
  ۱۰ ۰۲ ۱۳۹۵ ۲۰:۳۶
  یجوری میگه این پل با پول مردم ساخته شده نه پهلوی انگار آخوندا الان پل میسازن از جیبه خودشون میسازن .خشک مغز . مثل بز فقط میخوان مخالفت کنن با پهلوی . یزره فکر کن بعد حرف بزن پاچه خواره رژیم

  توسط: سعید - اس
  ۱۰ ۰۲ ۱۳۹۵ ۱۹:۴۳
  روح پر فتوحت قرین رحمت باد ، رضاشاه کبیر ، که هرآنچه امروز از افتخاراتِ زیربنائی این مرزوبوم است، با فکر وطندوستانه ات، و با همت بلند مردان و زنان زیر چتر تو، شکل گرفته است..، افسوس که دژخیم دین محور، با آنچه که تو با خون دل و هزاران امید برای آبادانی و سرفرازی ایران پروراندی، دستمایه ای فراهم کرده اند تا کشورهایی که نام تو لرزه بر پشت رهبرانشان مینشاند و کینه ای دیرینه از ایران و ایرانی در دل داشتند، منابع و سرمایه های مختلف کشورت را بجای هزینه در راه و آبادی کشور، گنبد و بارگاه میشود بر روی قبوری که معلوم نیست چه در دل آن گورها قرار دارد...
  سلطان ایران، روحت شاد و یادت همیشه پاینده باد.

  توسط: احمد رضا (از شهرضا)
  ۱۰ ۰۲ ۱۳۹۵ ۱۹:۴۱
  خواهش میکنم به قسمت توجه بشه! این پل در مدت زمان کوتاه ۲ سال با بیل و کلنگ و امکانات اولیه ساخته شده فقط دو سال!!!!!!!!
  با پول مردم یا مهندس اتریشی فرق چندانی نمیکنه, فکر میکنید مترو اصفهان بعد از بیست سال با پول غیر مردم داره ساخته میشه, که هنوز هم تمام نشده, به این میگن مدیریت!!!!!!
  چیزی که اگر قرار بود از حوزه علمیه خارج میشد الان کشور ما همپایه کشورهاییتی مثل کره جنوبی یا برزیل یا آفریقای جنوبی بود, نه اینکه جیبوتی هم ارتباطش را با ما قطع کنه, انصاف چیز خوبیه ولی کمیاب!

  توسط: نام مستعار
  ۱۰ ۰۲ ۱۳۹۵ ۱۹:۳۷
  رضا شاه خدمات عالى كرد. او و پسرش جزو معدود حاكمان وطن پرست و بزرگ منش بودند

  توسط: علی
  ۱۰ ۰۲ ۱۳۹۵ ۱۷:۴۲
  از اهالی روستای ورسک شنیدم که رضا شاه بعنوان کار فرما همیشه یک دستمال ابریشمی سفید توی جیبش داشت که موقع شستن ماسه ها دستمالو داخله ماسه ها میکرد اگه گلی میشد دوباره ماسه ها باید شسته میشدن .
  واقعا درود به شرف و غیرتش .

  توسط: جواب به جهانكير
  ۱۰ ۰۲ ۱۳۹۵ ۱۷:۳۹
  جناب جهانگير ، اولا رضا شاه بزرگ ميدانست كه اگر انگليس و روس ( شكارچيان قديمي گربه ايران ) اگر پايشان به ايران برسد ، ديگر بيرون نميروند و ايران دونيمه ميشود . كه ديديم در قراردادهاي بعدا افشا شده ، همينطور است و شمال را روس و جنوب را انگليس مال خود دانستند . لذا راضي نبود . دوما ميدانست انگليس حتما و روسيه قطعا عمال خود را مثل زمان قاجار حاكم ميكنند و ناچار معامله كرد و فدا شدن را پذيرفت تا ايران نجات يابد . و اخر اينكه ايا پل مين گذاري شده ، كل ايران است ؟ كه نا جوانمردانه با هو چيگري نوشته اي ميخواست كل ايران را نابود !!!! كند ؟ جهانگير خان ، هيچ دردي بدتر از بي وطني نيست كه علاج ندارد . ايا ميتوانم بپرسم شما براي كدام سرزمين و اب و خاك دل ميسوزانيد ؟ عراق ؟ غزه ؟ لبنان ؟ سوريه ؟ امريكا ؟ انگليس ؟ المان ؟ نروژ ؟ يمن ؟ اسرائيل ، يا انترناسيونال و بي وطني ؟

  توسط: مقاله در روزنامه های غرب
  ۱۰ ۰۲ ۱۳۹۵ ۱۷:۳۶
  لطفا در هر کشور غربی هستید به بهانه ۸۰ ساله شدن پل پیروزی در مورد نقش ایران در پیروزی متفقین در روزنامه های مهم مقاله ای هر چند کوتاه بفرستید.

  توسط: مريدروح رضا شاه
  ۱۰ ۰۲ ۱۳۹۵ ۱۷:۲۴
  من يك ايراني ساكن خوزستانم . رضا شاه عالي مقام و جنت مكان ، زادگاهم را از دست عامل انگلستان ، شيخ خزعل كه از دولت انگلستان مدال داشت ، نجات داد . نفت را سالها قبل از مرحوم مصدق ، رضا شاه بزرگ ِ جنت مكان به ايران برگرداند . رضا شاه ، پدر ايران امروز ، بدون پول نفت ، شروع به نجات ايران از ( فقر ، ناامني ، بيسوادي ، بي بهداشتي ، بي دادگستري ، بي دانشگاهي ، بي قدرت دفاعي ، بي صنعتي ، بي اباداني ووو ) نمود . ولي امروز مزدوراني كه از دزدان هزاران ميليارد درامد نفت و ، طلا ، مس ، روي ، گاز ، و ووو ، جيره و مواجب ميگيرند ، مارا به ژاپن حواله ميدهند كه نواب صفوي نداشت ، خميني نداشت ، خامنه اى ندارد و همه بنام وطنشان در امور كشور ژاپن كار ميكنند . هيچ دولتمردي گمان نميكنم و نشنيده ايم بنام بودا يا شينتويزيم يا دين و مذهب ديگري در ژاپن شاغل باشد . اي بدبختها ، مردم ايران حتي اگر مثل من كم سواد هم باشند ، اثرات تاابد ماندگار رضا شاه فدا شده ايران را ، ميبينند ، و روزي بايد پاسخ اينهمه ناجوانمردي و دهن كجي به ملت ايران را بدهيد و قطعا توسط صاحبان ايران و مردم اين سرزمين مجازات خواهيد شد . نام رضا شاه زماني از بين ميرود كه ديگر نامي از ايران نباشد . تا ايران هست نام و خدمات او باقيست .

  توسط: جهانگیر
  ۱۰ ۰۲ ۱۳۹۵ ۱۶:۵۸
  از جنایات و سرسپردگی رضا شاه و کل خانواده اش به انگلیس و سپس به آلمان هیتلری شنیده بودم اما نمی دانستم برای خاطر هیتلر فاشیست و نژاد پرست و به جهت کمک به نژاد پرستان هیتلری تمام پل ها ی کشور را مین گذاری کرده تا در صورت دستور ارباب ایران را منفجر و نابود کند.البته وقتی انگلیسیها توسط فروغی به او گفتند در صورت تسلیم بدون قید و شرط ٫ از سلطنت پسرش ٫ محمد رضا شاه ٫ حمایت می کنند او از نقشه شیطانی انفجار پلها دست کشید.

  توسط: حمید از: تورنتو
  ۱۰ ۰۲ ۱۳۹۵ ۱۶:۳۱
  مقاله عالی ای بود. مشعوف شدم. تشکر از رادیو فردا.
  صفحه از ۵
      بعدی