1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

ایران

فرهنگ شریف، پیشکسوت نوازندگی تار درگذشت

فرهنگ شریف، نوازنده صاحب‌سبک و صاحب‌نام تار، بر اثر بیماری ریوی و کهولت در ۸۵ سالگی درگذشت. خانه موسیقی اعلام کرد که پیکر او ۲۰ شهریور تشییع می‌شود و در قطعه هنرمندان در بهشت‌زهرا آرام خواهد گرفت.

فرهنگ شریف، ۱۳۹۵ - ۱۳۱۰

فرهنگ شریف، ۱۳۹۵ - ۱۳۱۰

فرهنگ شریف، استاد موسیقی و پیش‌قراول سبک "شیرین‌نوازی" تار، صبح چهارشنبه (۷ سپتامبر / ۱۷ شهریور) در سن ۸۵سالگی در تهران درگذشت. منصوره رضایی، همسر او به خبرگزاری مهر گفت که این هنرمند به دلیل جراحی و عارضه ریوی از میانه مرداد ماه در بیمارستان بستری بوده است.

بنا بر اعلام خانه موسیقی، پیکر فرهنگ شریف در قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا دفن می‌شود و مراسم تشییع او روز شنبه (۱۰ سپتامبر / ۲۰ شهریور) از برابر تالار وحدت صورت خواهد گرفت.

فرهنگ شریف با نوآوری‌هایی در انگشت‌گذاری و مضراب‌زنی در نقاط مختلف سیم‌های تار، از این ساز صدایی متفاوت درآورد که بسیاری از کارشناسان این نوا را زیباترین صدای تولید شده از تار وصف کرده‌اند.

او زاده سال ۱۳۱۰ در آمل بود و گرایش به نواختن ساز در او نزد پدرش شکل گرفت. فرهنگ شریف تکنیک و ردیف موسیقی ایرانی را از عبدالحسین شهنازی و مرتضی نی‌داوود آموخت، اما شیوه نوازندگی او به استادانش شباهتی نداشت و ویژه خودش بود.

از فرهنگ شریف به عنوان یکی از تکنوازان و بداهه‌نوازان کم نظیر موسیقی ایرانی یاد می‌شود.

فرهنگ شریف با خوانندگانی چون اکبر گلپایگانی، ایرج، تاج اصفهانی، بنان و شجریان هم‌نوازی داشت و چند سال نیز در دانشگاه‌های آمریکایی به آموزش موسیقی مشغول بود.

خبرگزاری ایسنا به نقل از حسام‌الدین سراج، خواننده موسیقی سنتی نوشت: «شریف پس از استاد جلیل شهناز از ارزش‌های موسیقی ایرانی بود.»

فرهنگ شریف را هنرمندی بسیار متواضع و پایبند اخلاق توصیف کرده‌اند.

علی مرادخانی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد در پیام تسلیت به مناسبت درگذشت شریف گفت: «دانش گسترده، بینش عمیق و منش انسانی در کنار پنجه توانا و نوای دلنشین تار فرهنگ شریف، جمع دلدادگان استاد را در طول یک عمر فعالیت هنری افزود و فقدان وی، همه دوستان، شاگردان و ارادتمندان وی را به سوگ نشاند.»