قاسم هاشمی‌نژاد، نویسنده، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار، مترجم و مصحح، درگذشت

  • 2 آوریل 2016 - 14 فروردین 1395
Image copyright MEHR
Image caption قاسم هاشمی نژاد در سال ۱۳۱۹ به دنیا آمده بود

قاسم هاشمی‌نژاد، نویسنده، منتقد ادبی، روزنامه نگار، مترجم و مصحح و عرفان پژوه، در ۷۶ سالگی در تهران درگذشت.

او نویسنده رمان "فیل در تاریکی" بود که بسیاری از منتقدان، آن را یکی از بهترین رمان های پلیسی ایرانی می دانند.

بر اساس این رمان، نعمت حقیقی فیلمی در حال ساخت داشت که با مرگش نیمه تمام ماند.

آقای هاشمی نژاد در زمینه تصحیح متون کهن نیز آثار ماندگاری خلق کرد، که "سفرنامه ناصرخسرو قبادیانی مروزی" از جمله این آثار بود و صاحبنظران شیوه اش در تصحیح متون کهن را سرمشقی برای علاقمندان و پژوهشگران این حوزه می دانند.

Image copyright

"خیر النسا"، "کتاب ایوب؛ منظومه آلام ایوب و محنتهای او از عهد عتیق"، "رساله در تعریف، تبیین و طبقه‌بندی قصه‌های عرفانی"، "کارنامه اردشیر بابکان" و "سیبی و دو آینه" از دیگر آثار او بود.

"خواب گران" اثر ریموند چندلر و "بشنو آدمک!" اثر ویلهلم رایش و "مولودی؛ نمایش منظوم" (The family reunion) اثر تی‌ اس الیوت از جمله آثاری است که قاسم هاشمی نژاد ترجمه کرد.

قاسم هاشمی نژاد همچنین از روزنامه نگاران برجسته روزنامه آیندگان بود و علاوه بر دبیری صفحه نقد کتاب ("عیارسنجی کتاب")، در زمینه نقد ادبی، آثار ماندگاری از خود به جا گذاشت که بسیاری، آنها را از نمونه های متعالی نقد ادبی می دانند.

شماری از این نقدها در مجموعه‌ مقالات "بوته بر بوته" (آثار معاصران در بوته‌ نقد- مجموعه‌‌ مقالات از سال ۱۳۴۸- ۱۳۵۱) منتشر شده است.

مجموعه مقالات دیگری از او با عنوان "عشق گوش، عشق گوشوار" تدوین و منتشر شده است.

Image copyright

از او همچنین چند مجموعه شعر کودکانه نیز منتشر شده است.

قاسم هاشمی نژاد همچنین فیلمنامه های "راه و بی‌راه" (به کارگردانی سیامک شایقی، ۱۳۷۱) و "عشق‌نامه ملیک مطران" را نوشته بود.

در زمستان سال ۹۳، نخشتین دوره جشنواره داستان تهران از مقام ادبی این نویسنده تجلیل کرد.

آقای هاشمی نژاد که چند سال مبتلا به سرطان بود، از دوم فروردین به علت عفونت ریه در بیمارستان شریعتی تهران بستری شد و شامگاه ۱۳ فروردین درگذشت.